Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola
I. Przyprowadzanie dziecka do przedszkola
- Dzieci są przyprowadzane do przedszkola przez rodziców, opiekunów prawnych lub inne dorosłe osoby, które są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola.
- Rodzice osobiście powierzają dziecko nauczycielowi lub osobie pełniącej dyżur w Sali zbiorczej. W przeciwnym wypadku żaden pracownik przedszkola nie może ponosić odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.
- W zależności od organizacji pracy, rano przed godziną ósmą, rodzice/ opiekunowie prawni przyprowadzają dziecko do sali zbiorczej. Dzieci rozchodzą się do swoich sal pod opieką nauczycieli.
- Nauczyciel przyjmujący dziecko pod opiekę od rodziców zobowiązany jest zwrócić uwagę na wnoszone przez dziecko zabawki i przedmioty – czy są one bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia.
- Rodzice/ opiekunowie prawni zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste.
- Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola. Dzieci zakatarzone, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi. Nauczyciel ma prawo poprosić rodzica o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do uczęszczania dziecka do przedszkola.
- Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat.
II. Odbieranie dziecka z przedszkola
- Dzieci są odbierane z przedszkola przez rodziców, opiekunów prawnych lub inne osoby dorosłe upoważnione na piśmie przez rodziców/ opiekunów prawnych. Upoważnienie pozostaje w dokumentacji przedszkola. Może ono w każdej chwili być odwołane lub zmienione.
- Rodzice/ opiekunowie prawni ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
- Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z przedszkola z osobą upoważnioną przez rodziców, dziecko nadal pozostanie pod opieką nauczyciela, a dyrektor lub (w przypadku jego nieobecności) nauczyciel niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.
- Wydanie dziecka osobie upoważnionej przez rodziców nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taka osobę dowodu osobistego – nauczyciel zobowiązany jest do wylegitymowania tej osoby.
- W przypadku telefonicznej prośby rodzica, upoważnienia słownego, nauczyciel zobowiązany jest wykonać telefon sprawdzający do rodzica i potwierdzić wcześniejszą informację.
- Nauczyciel każdej grupy jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji adresów zamieszkania i numerów kontaktowych rodziców/ opiekunów prawnych dzieci oraz osób upoważnionych pisemnie przez rodziców do odbioru dziecka.
- Odbiór dziecka z danej grupy zależy od harmonogramu pracy.
- Nauczyciel powinien nie tylko wiedzieć, ale także widzieć, kto odbiera dziecko z przedszkola. Z terenu przedszkolnego można pozwolić dziecku odejść dopiero wtedy, gdy rodzic/ osoba upoważniona, dotarła na miejsce pobytu grupy.
- Zostać poinformowany dyrektor lub jego zastępca.
- Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
III. Postępowanie w sytuacji nieodebrania dziecka z przedszkola lub zgłoszenia się po dziecko osoby niemogącej sprawować opieki
- Dzieci powinny być odbierane z przedszkola najpóźniej do godziny 16.00.
- W przypadku braku możliwości odbioru dziecka z przedszkola (w godzinach pracy przedszkola – sytuacja losowa) rodzice lub opiekunowie zobowiązani są do poinformowania o zaistniałej sytuacji oraz do uzgodnienia innego sposobu odbioru dziecka.
- W razie wyczerpania wszystkich możliwości odbioru dziecka przez rodziców/ opiekunów lub osób upoważnionych pisemnie nauczyciel ma obowiązek powiadomić o zaistniałej sytuacji dyrektora przedszkola oraz skontaktować się z policją.
- Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół zdarzenia podpisany przez świadków, który zostaje przekazany do wiadomości dyrektora.
IV. Postanowienia końcowe
- Z procedurą przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola zostali zapoznani wszyscy pracownicy pedagogiczni przedszkola w dniu 27.08.2012 r., rodzice w dniu 6.09.12 r. – zebranie ogólne. Potwierdzenia stanowią podpisy pracowników pod procedurą oraz listy obecności rodziców na zebraniach organizacyjnych (wrzesień).
- Procedura obowiązuje wszystkich pracowników pedagogicznych przedszkola, rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola oraz osoby upoważnione do odbioru dzieci.
- Procedura obowiązuje od dnia 1 września 2012 r., została zatwierdzona przez Radę Pedagogiczną w dniu 27.08.2012 r. oraz przez Radę Rodziców w dniu 18.09.2012 r.