ul.1 Maja 17, 77-100 Bytów
Co oznaczają barwy kraszanek wielkanocnych?
żółty – światło i słońce. Daje radość i siłę. Jeśli tego życzysz bliskiej osobie, podaruj jej żółtą, optymistyczną pisankę. Dzieląc się z nią radością dasz jej także komunikat, że zależy ci na kontakcie z nią, na porozumieniu.
Na żółto farbuje:
pomarańczowy – to również kolor energetyczny i radosny. Oznacza także serdeczność, i otwartość. Pisanka w tym kolorze ma przekazać dobre intencje, jakie masz wobec obdarowywanej osoby. Dajesz jej energię, by poradziła sobie ze wszystkim.
Na pomarańczowo farbuje:
czerwony – ma symbolizować krew przelaną przez Chrystusa za nasze grzechy. W życiu kojarzymy czerwień także z miłością i namiętnością, podaruj więc czerwoną pisankę osobie spragnionej uczucia albo jeśli sam pragniesz, by cię zauważyła.
Na czerwono farbuje:
niebieski – symbolizuje niebo, czyste, świeże powietrze, zdrowie. Niebieska pisanka będzie dobrym prezentem dla osoby schorowanej ale także tej, której życzymy nowych możliwości i powodzenia.
Na niebiesko farbują:
fioletowy – to kolor wielkopostnej żałoby. Na pisance oznacza jej koniec i radość ze Zmartwychwstania. To podarunek dla kogoś, kto zaczyna w życiu nowy etap lub szukają sensu, znaczenia tego, co ich spotyka.
Na fioletowo farbuje:
zielony – nadzieja, budzące się życie, wiosna. Obdaruj nim osobę, którą trzeba wesprzeć duchowo, dać jej otuchę i pozytywne wzmocnienie „uda ci się". To dobry kolor także dla zapracowanych i spragnionych życiowej równowagi.
Na zielono farbuje:
brązowy – tak jak drzewo, oznacza siłę, wytrzymałość, wytrwałość. To dobry prezent dla kogoś, przed kim stoją wyzwania lub spotkały go trudne chwile. Da mu spokój, wzmocni poczucie własnej wartości.
Na brązowo farbują:
czarny – oznacza wieczność i pamięć. Tym kolorem wyrazimy, że ktoś jest dla nas ważny i że o nim pamiętamy. To kolor dobry dla kogoś, kto nie uporał się z żalem za kimś lub za czymś. Pozwoli obdarowanej osobie uporać się z negatywnymi uczuciami.
Na czarno farbuje:
W zależności od czasu farbowania, kolor wyjdzie mniej lub bardziej nasycony. W czasie gotowania obracaj jajka, by kolor równo chwycił. Jeśli o tym zapomnisz, w miejscach, w których stykały się z dnem garnka lub z innymi jajkami będą miały jaśniejsze plamy. Po zafarbowaniu trzeba jajko wyjąć z wody, delikatnie wytrzeć otulając je papierowym ręcznikiem i posmarować kroplą oliwy.
Niska samoocena i brak pewności siebie często wynikają z wychowawczych błędów. Dlatego warto wiedzieć, jak krytykować i jak chwalić, by młodzi ludzie mieli prawidłową samoocenę. Rozmowa z Jolantą Kwasiborską-Suchecką, psychologiem.
Nakryciu stołu urody dodaje wystrój regionalny, stylizowany ludową trądycją. Najszlachetniejszym kolorem obrusów była wprawdzie zawsze biel, ale warto pamiętać, że nasze prababcie czyniły w tym względzie pewne wyjątki.
Ponieważ w rozwoju dzieci w wieku trzech i czterech lat obserwuje się duże różnice indywidualne i różne tempo rozwoju uwarunkowane m.in. odmiennymi doświadczeniami rodzinnymi, to nie sposób podać precyzyjnych norm rozwojowych.
Przedszkole nr 1 w Bytowie
ul. 1 Maja 17, 77-100 Bytów
sekretariat@przedszkole1.bytow.pl
IODO - Mateusz Szenbek
tel. 513 850 227